Göz Çevresi Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Çevresi Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz çevresi kırışıklıkları; gözün yan kısmında meydana geldiği takdirde kaz ayağı kırışıklığı olarak da tabir edilmektedir. Cilt kırışıklıkları içerisinde en çok yüz kırışıklığı oluşmaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan bu kırışıklıkların en sık görüldüğü kısım ise göz çevresidir. Göz çevresi kırışıklığını önlemek için normal yüz kırışıklığı önlemlerine ilave olarak başka önemlerin de alınması gerekir. Göz ve göz çevresi özelliği itibariyle cildin birçok yerine göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu alana daha fazla ilgi gösterilmesi çok önemlidir. Yaşlanmak herkesin özellikle de bayanların korkulu rüyası gibidir. Estetiğe ve şık görünüme önem veren bayanlar orta yaşlara doğru ilerlerken kendilerindeki büyük değişimi de fark ederler. Üzerine şiirler bile yazılan orta yaş kırışıklık oluşumunda önemli bir evredir. Bu döneme gelmeden önce bazı önlemlerin alınmamış olması etkisini bu yaşlarda hissettirir. Ancak hiçbir şey için geç değildir. Göz çevresi kırışıklıkları artmadan hala bazı önlemler alarak onların artmasını ve derinlik kazanmasını önleyebilirsiniz.

Göz çevresi kırışıklıklarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
  • Göz çevresi kırışıklığının önlenmesi için kırışıklığa neden olan faktörlerin çok iyi bilinmesi gerekir. Ancak bu şekilde göz çevresi kırışıklığının oluşumu yavaşlatılabilir. Cilt kırışıklığına neden olan en önemli faktörlerden bir tanesi toksinlerdir Vücutta biriken zararlı maddeler sürekli dışarı atılmadığı takdirde yaşlanma belirtileri daha fazla hızlanır. Toksinler kullanılan ilaçlar, zararlı gıdalar ve benzeri nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Toksinlerden kurtulmak için antioksidan içeriğe sahip besin maddelerinden yaralanmak gerekir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, yeşil çay çok sık tüketilmelidir. Böylece göz çevresi kırışıklık oluşumu engellenmiş olur.
  • Bağımlılık yapan maddelerin kullanımı kırışıklığı arttırır. Özellikle sigara, kafeinli asitli içecekler, alkol vücudu daha fazla yıpratır. Bu nedenle bu maddelerin kullanımından kaçınmak cilt sağlığı için çok önemlidir. Böylece yaşınızı ele vermeye yarayan göz çevresi kırışıklığından korunmuş olursunuz.
  • Göz çevresi kırışıklıklarından korunmak için güneş gözlüğü kullanılması çok önemlidir. Hemen hemen herkes yüzünü güneşe döndüğünde gözleri kamaşır. Güneşe uzun süre bakmak ve bunu alışkanlık haline getirmek göz çevresi kırışıklıklarına neden olur. Bu nedenle sizi güneşten iyi koruyacak kaliteli bir güneş gözlüğü temin etmek ve kullanımını alışkanlık haline getirmek önem arz eder.
  • Kırışıklığın en temel sebeplerinden bir tanesi soğuk hava, yaş, kullanılan ilaçlar, cilt yapısı gibi nedenlere bağlı olarak oluşan cilt kuruluğudur. Cilt kuruluğundan kurtulmak için cildin sürekli nemlendirilmesi gerekir. Göz çevresi kırışıklığı için daha çok özel olarak üretilmiş göz çevresi kremleri önerilir. Bu kremlerin 30 yaşına yaklaşırken günde 2 defa düzenli olarak sürülmesi tavsiye edilir.
  • Göz çevresi kırışıklıklarının önlenmesinde sağlıklı beslenme, stresten uzak durmak, kaliteli ve düzenli uyku, bol sıvı tüketimi, spor büyük önem taşımaktadır. Bunları hayat prensibi haline getirerek en önemli yaşlık belirtisinden bir olan kırışıklığı bir süre de olsa ötelemiş olursunuz.

Göz Çevresi Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni