Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri?

Göz altı kırışıklıkları, dediğimiz zaman ilk akla gelen yaşlılık, yorgunluk ve estetik cerrahisi. Aslında daha çok bayanların sorun ettiği göz altı kırışıklıkları günümüzde ilerleyen estetik cerrahisi ile erkeklerinde ilgi alanına girmiş bulunmaktadır. Göz altı kırışıklıkları genelde 30'lu yaşlardan itibaren ortaya çıkmaktadır. Daha erken de çıkabilir. Bu tamamen kırışıklığın nedenine bağlı olmaktadır. Kimi insanda 40'tan sonra çıkar. Artık bu o kişinin genetik mucizesi diyelim. Göz altı kırışıklıklarının oluşum bölgesinde kaslar bulunmaktadır. Aslında yüzümüzde birçok kas grubu vardır. Kimisi gülmeye, kimisi çene hareketlerine ve kimisi mimiklerin oluşumunu sağlamaktadır. Zamanla bu kaslar üzerinde genetik ya da iç etkenlere bağlı olarak sarkmalar başlamaktadır. Bunlarda kırışıklığın azlığını ve çokluğunu belirlemektedir.

Göz altı kırışıklıkları neden olur?
  • Göz altı kırışıklığının ana nedeni yaşlılık olmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile dokularda yavaş yavaş zayıflamalar başlamaktadır. Yaşlılığın verdiği bu süreç içerisinde genetik durumda beraber durmaktadır.
  • Kişinin yaşam tarzı kırışıklıkların oluşumunun hızlanmasına ya da yavaşlamasına etken olmaktadır. Sigara ve alkol tüketimi cilt üzerinde ciddi bir yıpranma etkisi göstermektedir. Bu yaşam tarzına sahip olan insanlar erken yaşta dahi göz altı kırışıklarının sahibi olabilmektedirler. Akranlarına bakıldığı zaman daha olgun görünmekteler ve bu da psikolojik olarak kötü hissetmelerine neden olabilmektedir. Bu yaşam tarzının üzerine bir de stres eklenirse iyice kaçınılmaz hale gelmektedir. Göz altı kırışıkları bu noktadan sonra belki ortadan kalkabilir ancak bu şekilde yaşam tarzı kısa sürede eski hale dönmeye neden olacaktır.
  • Göz altı kırışıklarının oluşmasına etken olan bir diğer durumda yanlış beslenme sonucu oluşan kilolar, aşırı yağlı ve baharatlı tüketim ve ağır yapılan makyajlar olmaktadır. Yağlı gıdalar cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Sadece göz altları değil ellerde de yaşlanma belirtileri daha hızlı hale gelebilmektedir. Gereksiz yere yapılan makyajlar cildin yapısını bozmaktadır. Bu durum bir kısır döngünün başlangıcı olmaktadır. Yani kırışıklığa neden olan makyaj ile tekrar aynı kırışıklığı kapatma çabası.
  • Son etkende korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmaz. Bu nadiren olmaktadır. Yani işi gereği sürekli güneş altında olan kişilerde görülebilmektedir.
Göz altı kırışıklıklarından tam olarak kurtulmak mümkün olmasa bile yavaşlatmak mümkündür. Estetik cerrahi ile bir dönem için görüntü düzeltilebilmektedir. Ancak ilk etapta yaşam tarzımızın değişmesi gerekmektedir. Bununla beraber yüz kaslarının çalışmasına yardımcı olan egzersizler yapabiliriz. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

Göz Altı Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni