Göz Altı Mimik Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Altı Mimik Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz altı mimik kırışıklıkları, yaş almayla ortaya çıkan göz altı kırışıklıkları mimik kırışıklıkları olarak tanımlanır. Yaş almanın yanı sıra mimik hareketlerini fazla kullananlarda, uzun süre güneşe maruz kalanlarda, genetik yatkınlığı olanlarda, düzenli uyku uyumayanlarda, sağlıksız beslenenlerde fazla görülür. Bazı yanlış davranışlarda bölgede kırışıklığın artmasına sebep olabilir. Bu kırışıklıkların oluşumunu önlemek oluşan kırışıklıkların görünümünü azaltmak amacıyla bazı bakım önerilerinden yararlanılabilir. Bu alanda kırışıklık giderici kremler, evde hazırlanan maskeler kullanılarak kırışıklıklarla mücadele edilebilir.

Göz altı mimik kırışıklıkları neden artar?

Kişinin farkında bile olmadan yapmış olduğu bazı şeyler göz altında mimik kırışıklıklarının artmasına sebep olabilir.

Güneş gözlüğü takmamak: Güneşin yoğun olduğu dönemlerde güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmak göz altı kırışıklıkları için bir nedendir. Bu nedenle güneş gözlüğü takmak alışkanlık haline getirilmelidir.

Gözleri ovalamak: Yorgunluk anında ya da uyku ihtiyacı hissedildiğinde, gözler kaşındığında gözleri ovalamak belki de farkında olunmadan yapılan bir harekettir. Göz etrafındaki deri oldukça hassas ve incedir. Bu bölgenin ovalanması bölgede derin kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Yüzüstü yatmak: Yüzüstü yatmakta göz çevresinde mimik kırışıklıklarına yol açar. Eğer sırtüstü yatmakta zorluk çekiliyorsa ayak altına bir yastık koyularak yatış pozisyonu rahatlatılabilir.

Göz altı mimik kırışıklıkları için kullanılabilecek kremler

Göz etrafını saran deri vücudu saran deriden daha ince ve hassas olduğu için bu bölge diğer bölgelerden çok daha çabuk kırışır. Bu nedenle bu bölgede kırışıklık oluşumunu beklemeden bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Neutrogena Yoğun Nemlendirici Gündüz Bakım Kremi: Ciltte nem kaybını önleyen krem, cildi güneşin zararlı ışınlarına karşıda korur. Cilt tarafından kolaylıkla emilen kremin etkisi 12 saat sürer. Kırışık oluşumuna da iyi gelir.

Radiance Boost Göz Altı ve Çevresi İçin Bakım Kremi: Bir hafta düzenli kullanılan krem sayesinde cilt daha sağlıklı ve diri bir görünüm kazanır. Mimik kırışıklıklarının derinleşmesini önler.

Kiegl's Creamy Eye Treatment With Avocado: İçeriğinde avokado özü bulunan krem gözaltı ve çevresini nemlendirir. Bölgede kuruma nedeniyle oluşabilecek mimik kırışıklıkları için ideal bir kremdir. Kırışıklıkların görüntüsünü azaltırken bölgenin nemlenmesini sağlar.

Deemalogica Multivitamin Power Firm: Vitamin içerikli olan krem yaşlanma belirtilerine karşı mücadele etmek için kullanılabilir. Kırışıklıklar için kullanıldığında bölgeyi onararak görünümlerinin azalmasına yardımcı olur.

Göz altı mimik kırışıklıkları için maske tarifleri

Yumurta akı maskesi: Cildi besleyen ve sıkılaştırıcı etkisi olan yumurta akı, göz altı kırışıklıkları içinde faydalıdır. 1 tane yumurta akı çukur bir kabın içine alınıp çırpılır. 1 yemek kaşığı havuç rendesi ve yarım tatlı kaşığı badem yağı yumurta akına eklenip homojen şekilde karıştırılır. Hazırlanan maske yüz temizliği yapıldıktan sonra cilde uygulanır ve yarım saat bekletilir. Bekleme süresinden sonra yıkanarak temizlenir.

Salatalık maskesi: Çoğu kadının favori maskelerinden biri olan salatalık maskesi mimik kırışıklıkları, göz çevresi sorunları için oldukça faydalıdır. 1 tane salatalığın kabuğu soyulduktan sonra rendeden geçirilir. Rendelenen salatalık temiz bir tülbenttin içine alınarak sıkılıp posası çıkarılır. Elde edilen salatalık suyu buzdolabına alınıp 60 dakika bekletilir. 60 dakika sonra karıştırılarak göz çevresi ve kırışıklıkların olduğu bölgeye sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır.

Kırışıklıklar için lahana maskesi: 4 yaprak lahana yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Bunun için katı meyve sıkacağı kullanılabilir. Eğer meyve sıkacağı yoksa lahana yaprakları ince ince doğranır. Doğrarken çıkan suyu bir tabağa alınır ve içine yarım tatlı kaşığı bal eklenir. Elde edilen karışım göz altı ve çevresine sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır.

Göz Altı Mimik Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kırışıklıklar İçin Yüz Egzersizleri

Kırışıklıklar İçin Yüz Egzersizleri

Güncel

35 Yaş Kırışıklık Kremi Nelerdir?

35 Yaş Kırışıklık Kremi Nelerdir?