Yüzde Kırışıklıktan Korunmak Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Yüzde Kırışıklıktan Korunmak Yöntemleri

Yüzde kırışıklık; özellikle ilerleyen yaşlarda daha fazla artış gösterir. Kırışıklık en sık karşılaşılan yaşlılık belirtilerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Özellikle 30'lu yaşlardan itibaren ince çizgiler şeklinde beliren kırışıklık önlem alınmadığı takdirde daha da derinleşerek belirgin hale gelir. Kırışıklık meydana geldikten sonra ondan kurtulmak kırışıklık için önlem almaktan daha zordur. Bu nedenle ciltte kırışıklık meydana gelmeden evvel bazı önlemlerin alınması gerekir.

Yüzde kırışıklıktan korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
  • Kırışıklığın en önemli sebebi yaşın ilerlemesidir. Yaş ilerlese de kırışıklığa en gel olmak için bazı basit önlemlerin alınması gerekir. Özellikle 30'lu yaşlara yaklaşıldığında artık düzenli olarak cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır. Cilt kırışıklığı cilt kuruluğuna paralel geliştiği için yüzün nemlendirilmesi gerekir. Bunun için nemlendirici kremler, doğal yağlar kullanılabilir.
  • Yüzde kırışıklığı engellemek için bol sıvı tüketmek çok önemlidir. Günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek yaşlılık belirtisini azaltabilir. Bunun için su kabınızı yanınızdan ayırmayın.
  • Her gün yatmadan önce yoğurt yemek cilt sağlığı için çok faydalıdır.
  • Yüzde kırışıklığın tek nedeni kuruluk ve yaş ilerlemesi değildir. Mimik olarak adlandırılan alışkanlık edinilmiş hareketler bir süre sonra yüzde sabit hale gelir. Özellikle kaşları kaldırmak, çatmak, gözleri kısarak bakmak en çok yapılan yanlış mimiklerdir. Bu hareketlerden uzak durmak yüz kırışıklığını geciktirir. Yine yatarken yüz aşağı yatmamaya da özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Yüzde kırışıklık nedenlerinden bir tanesi de güneş ışınlarıdır. Sağlık için yaralı olduğu bilinen güneşin yaydığı bazı ışınlar cilt sağlığı için tehlike oluşturur. Özellikle yüzde kırışıklık ve leke oluşmasını hızlandırır. Bunun için güneşten korunmak gerekir. Yaz döneminde saat 11:00-16:00 arasında dışarı çıkılmaması ve 4 saatte bir güneş kremi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yüzde Kırışıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni