Kırışıklık İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kırışıklık İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kırışıklık için maske, ilerleyen yaşın getirdiği problemlerden biri de cildin kırışıklığıdır. Bu problem bir sürü kişinin hayal kırıklığı olmuş ve sosyal hayatta da çok olumsuz etkilemektedir. Ama yapılan araştırmalarla bu problemin nasıl giderileceğini ve cilde fayda getirecek karışımlarla bu sorundan kurtulmanın mümkün olduğunu tespit edilmiştir. Bunların başında maske gelmektedir. Çeşitli elementlerle yapılan cilt maskesi kısa zamanda kırışıklıklardan kurtulmak için büyük fayda sağlamaktadır. Değişik türlerde maske olup, bunların büyük bir bölümü bitkisel kür şeklinde kullanılmaktadır.

Kırışıklık için maske, cildin daha sık ve elastik yapısını koruyarak elastin ve kolajen bileşenleri üretimini azaltmaktadır. Her maske cilt kırışlıklarını önleyecek bir kaide yoktur. Önce cildin yapısını öğrenim ona göre maske uygulaması yapılmalıdır. Bazen fayda yerine zarar getirebilir. Doktorun bilgisi dahilinde kullanılmalı ya da doktora danışıp cilt yapısını öğrendikten sonra rahatlıkla kullanılabilir.

Kırışıklık için maske türleri

Havuç maskesi: Kozmetik ürünlerin büyük bir bölümünde A vitamini olan retinol içerdiği bilinmektedir. Cilt hücresini tetikleyerek cildin yenilenmesini dolayısıyla kırışıklıkların azalmasını sağlar ve aynı zamanda kırışıklık oluşmasını da engellemektedir. İşte havuç retinal açısından zengin olup, eczane reyonlarında pahalı satanlardan üstelik daha ucuzdur. Bunun yapılışı oldukça kolaydır.

Gereken malzemeler ve nasıl yapılır?

2 orta boy havuç, 1 yemek kaşığı bal gerekmektedir. Bunun yapılışı ise öncelikle 2 orta boy havucu suya atıp haşlıyoruz. Daha sonra havuçlar sıcakken miksere atıyoruz ve püre haline gelmesini bekliyoruz. Yapılan pürenin içine bir yemek kaşığı balı döküyoruz. Yapılan bu maske ile kırışıklıkların olduğu yere yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletiyoruz ve ılık bir su ile yıkıyoruz. Yapılan bu maske ile düzenli şekilde yapıldığı takdirde kırışıklıkların oluşumunu azaltabilir. Aynı zamanda cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabiliriz.

Yoğurt maskesi: Yoğurt maskesi cildin üst tarafının temizleyip, cildi temizlemektedir. Oluşan gözenekleri küçülterek, cildin yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık vermektedir. Tabi düzenli şekilde uygulanması takdirde hem kırışıklıkların daha fazla derinleşmesini hem de oluşumunu engellemektedir. Yoğurt maskesi özellikle kuru ciltler için idealdir.

Gereken malzemeler ve nasıl yapılır?

1 çay kaşığı sade yoğurt, yarım çay kaşığı portakal suyu, 1 çay kaşığı bal ve yarım muz. Yapılışı ise öncelikli olarak muzu ister çatalla ister mikser ile eziyoruz ve diğer malzemeleri içine ekliyoruz. Yaptığımızı bu karışım ile kırışıklıkların olduğu yere sürüp masaj yapıyoruz. Yaklaşık olarak 15 dakika masaj uygulamasının ardından yüz kısmında bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile yıkıyoruz ve nemlendirici krem sürüyoruz. Özellikle kuru cilt ise haftada en fazla iki kere uygulanmalıdır.

Kırışıklık İçin Maske Yorumları

soru

Yalaz

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba 38 yaşındayım göz çevremde kaz ayakları mevcut yamaklarımda da sürekli gülmemden kaynaklı mimik kırışıklıkları mevcut. Botox mı yaptırsam diye düşünürken sizin makalenizi gördüm bu maske tariflerini deneyeceğim. Bu maskeleri ne kadar sıklıkla bir yapmalıyız? Cildim kuru hangi maske benim cildime en uygun olur? Şimdiden teşekkürler cevap için

Cevap yaz
cevap

Admin

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Maskeleri haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için nemlendirici özellikte olan bal ve avokado maskesi oldukça uygun olacaktır. Bal, cildi nemlendirir ve beslerken, avokado da ciltteki kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Umarım memnun kalırsınız, iyi günler dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni