Göz Altı Morluk ve Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Altı Morluk ve Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz altı morluk ve kırışıklıkları, cildimizin en hassas olduğu bölgede oluşur. Bu iki rahatsız edici sorunun ortak olarak altında yatan sebep, bazen genetik, bazen güneşe maruz kalmak, bazen de dengesiz beslenme sebep olmaktadır. Ama gözaltı morluklarına bu sebepler dışında burun akıntıları ve alerjiler de sebep olmaktadır.

Göz altı morluk ve kırışıklıkları sebepleri, göz kırışıklıklarında en önemli etken göz altı çevresindeki cilt yapısının çok ince oluşurken, göz altı morluklarına "melanin" denilen madde neden olmaktadır. Bu rahatsız edici görüntülerden kurtulmak aslında kolaydır. Ancak altında genetik bir neden yatmıyorsa. Eğer genetik bir nedene bağlı değilse, kozmetik değil, tamamen doğal yöntemler sizin için uygun olandır. Çünkü, göz çevremiz fazlasıyla hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle göz etrafına uygulayacağınız ürünlerin kimyasal olmamasına dikkat etmelisiniz.

Göz altı morluk ve kırışıklıkları için uygulanabilecek doğal yöntemler
  • Su: İnsan yaşamı için en gerekli madde. Tabi ki cildimizin kuruluğuna da iyi gelen su, kırışıklık ve morluğun önüne geçmektedir.
  • Doğal Zeytinyağı: Neredeyse her şeye iyi gelen bu doğa harikasının göz altı morluklarını ve özellikle kırışıklıklara iyi geldiğini öğrenmek, şaşırtmaması gayet normal. Harika bir doğal nemlendirici olan zeytinyağını kullandığınızda başka hiçbir şey kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.
  • Yumurta maskesi: Yüksek protein içeren yumurta ile yaptığınız maskeler, göz çevrenizdeki kırışıklıklara iyi geldiği gibi, protein zenginliğiyle göz altlarınızı besleyerek morlukların azalmasında önemli rol oynayacaktır.
  • Papatya çayı: Düzenli olarak papatça suyu ile yüzünüzü gün içerisinde defalarca yıkayabilirsiniz. Unutmayın papatyanın renk açıcı özelliği vardır.
  • Salatalık: Göz altı morluk ve kırışıklıkları için, soğuk salatalık suyunu deneyebilirsiniz. Gözlerinizi yatıştıracak ve arındıracaktır. Düzenli uygulamada sonuçlarına inanamayacaksınız.
  • Güneş gözlüğü ve güneş kremi: Sadece yaz aylarında güneşli havalarda değil, kış aylarında bulutlu havalarda dahi yüksek korumalı güneş kremleri alışkanlık haline getirilmedir. Çünkü, bulutlu havalarda dahi, güneşin zararlı ışınları cildimize etki eder. Cildimiz değerlidir ama unutmayın, gözlerimiz daha da değerlidir.
  • Vitamin takviyeleri: C vitamini ve özellikle demir göz altı morluk ve kırışıklıklarına iyi gelecektir.
Göz altı morluk ve kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemlerin yanı sıra, düzenli egzersizler yapmalı, sağlığınıza, beslenmenize dikkat etmeli, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmalı, düzenli uyku uyumalı, meyve suyu tüketmeli, et ve balık ürünlerini düzenli tüketerek de bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Göz Altı Morluk ve Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni