Göz Kenarı Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Kenarı Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz kenarı kırışıklıkları, yüz kırışıklıkları arasında en kolay ve hızlı kırışan bölgesidir. Bazen genetik nedenler, bazen doğrudan güneşe maruz kalmak, bazen de sağlıksız beslenmek bile bu kırışıklıklara neden olabilir. Yüzümüzün diğer yerlerine göre, göz çevremiz, daha hassas ve ince cilde sahiptir. Kırışıklıklar ve tahriş bu bölgede daha çok oluşur.

Göz kenarı kırışıklıkları, güldüğümüzde, yüz mimiklerimizi kullandığımızda, gözlerimizi ovuşturduğumuzda ve hatta yüz üstü uyuduğumuzda bile göz kırışıklıkları oluşabilir. Bu nedenle yüzümüz için kullandığımız en yararlı maskeyi dahi göz çevresine uygulayamayabiliriz. Örneğin, limon içeren bir maske yüzümüze iyi gelir. Ancak göz çevresi hassas olduğundan dolayı kurutup tahriş edebilir. Yüz için üretilen birçok kozmetik ürünlerinin uyarı bölümünün de göz çevresi için kullanılmaması talimatında bulunulmuştur.

Göz kenarı kırışıklıkları, birçok kişinin özellikle kadınların korkulu rüyası olmuştur. Ancak bu göz kenarı kırışıklıklarını azaltma ve kurtulmada çaresiz değilsiniz. Göz kenarı kırışıklıklarıyla başa çıkmada en büyük adım göz çevrenizin kuru kalmamasını sağlamanızdır. Düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Ayrıca, Piyasada bu kırışıklıklar için birçok ürün bulunmaktadır. Ancak kozmetik bir ürün yerine doğal olan ürünler kullanmak, hassas olan bu bölge için daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

Göz kenarı kırışıklıkları için uygulanabilecek doğal yöntemler
  • Doğal Zeytinyağı: Güzelliğe en büyük destek zeytinyağından. Tabi doğal olduğundan emin olmalısınız. Muhteşem nemlendirici özelliği, cildinizin nem dengesini sağlayacak ve kırışıklıkların 1 numaralı oluşum sebebini ortadan kaldıracaktır.
  • Kayısı Çekirdeği Yağı: Kayısı çekirdeğinin içerisinde bulunan A vitamini, kırışıklıklara iyi gelmesinin yanında lekelere de birebir etkilidir.
  • Yumurta Akı Maskesi: Yüksek protein deposu olan yumurta, cildi besleyerek sıkılaşmasını sağlar.
  • Salatalık Maskesi: A ve C vitamini bakımından zengin olan salatalık, cildi temizler, nemlendirir ve dinlendirerek ışıltısını kazanmasını sağlar.
  • Bal Maskesi: Yüksek nemlendirici olan doğal bal, göz kenarı kırışıklıkları yüksek etkiye sahiptir.
Göz kenarı kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemler size etkili koruma sağlayacaktır. Ayrıca, göz temizliğine gerekli özeni gösterir, güneş gözlüğü takar, bol bol su tüketip cildinizin susuz kalmasını engeller ve düzenli uyku uyuyarak göz çevresi kırışıklıklarıyla savaşta etkili olabilirsiniz.

Göz Kenarı Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni