Dudak Üstü Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dudak Üstü Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dudak üstü kırışıklıkları, dudak üstü kırışıklıklar, zaman içerisinde daha da belirgin hale geldiği zaman kişinin suratında ciddi problemler oluşturmaktadır. Özellikle kendini sevenler için büyük bir hayal kırıklığı ve hüsrana sebebiyet vermektedir. Ayrıca kişinin yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Yani dudakların üst kısmında kırışıklık olduğu zaman çok fazla dikkat çekmektedir. Çünkü dudak üst kısmı neredeyse bütün simaya hâkim olacak düzeydedir. Dudak üstü kırışıklıklarını nedenlerin daha iyi açıklayıp, neyden kaynaklandığını ve gibi tedavi uygulanması gerektiğini ve özellikle doğal bir tedavi yöntemi olan bitkisel tedavi yönteminden de bahsedeceğiz.

Dudak üstü kırışıklıkların neden olur?

Aslında dudak üstünde meydana gelen kırışıklıklar muhtelif nedenleri vardır. Tabi ilk başta bunun bir yaşlılık belirtisi olarak kabul edilir. Ama en önemlisi vücudun ihtiyacı olan vitamin, protein ve asitlerin azalması sonucunda meydana çıkmaktadır. Çünkü vücudun içerisinde doğal yapıda olan elastin, kolajen ve hiyalüronik asit kırışıklıkların oluşmasının engelmektedir. Ama bunların azalması halinde maalesef dudak üstü kırışıklık meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Bunun sebebi ise dudak üst kısmı diğer bölgelere daha hassas olduğundan maalesef ilk olarak kırışıklık orada başlar. Tabi bu nedenlerde ziyade yapılan hal ve davranışlar, mimikler kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Örneğin, aşırı derecede sigara kullanımı, aşırı derecede güneşte kalma, hava kirliliğinden, cildin kuru kalması ve diğer çevresel faktörler olması hasebiyle dudak üstü kırışıklıkları maalesef tetiklemektedir.

Dudak üstü kırışıklıklarının tedavisi nasıl yapılır?
  • Cildin korunması: Kırışıklıkların büyük bir bölümü aslında cildin bakımsızlığından dolayı meydana gelmektedir. Cilt güneşe maruz kaldığında ya da fazla soğukta kaldığında çok ciddi şekilde zarar görmektedir. Bundan dolayı güneş kremleri kullanılması soğuk kış aylarında ise vazelim ve yüz kremi gibi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Akabinde dudak çevresini ve özellikle dudak üst kısmında masaj yapılmalıdır.
  • Dinlenmek: Günlük olarak asgari şekilde 8 saat uyumak hem ruh sağlığı için hem de cilt sağlığı açısından çok faydalıdır. Yani dinlenen bünye yüz kısmında bulunan dudak üstü bölgesi içinde faydalı olacaktır.
  • Yağ uygulamaları: Cildin daha nemli kalması ve kırışmaması için mutlak surette yağ uygulamalarına başvurmak gerekir. Bu yağ uygulamaları dudak çevresi için geçerli olmaktadır. Bilhassa bademyağı, zeytinyağı, gibi yağlar düzenlik kullanımı sonuncuda cildin daha diri kalmasını aynı zamanda dudak üstü kırışıklıklarını da yok eder ve güzel bir yüze sahip olunabilir.
  • Yüz egzersizleri: Düzenlik olarak yapılacak yüz egzersizleri dudak üstü kırışıklıları da engelleyecek aynı zamanda azaltacaktır. Belirli olarak yapılacak yüz egzersizleri yüz kısmında meydana gelecek tahrişleri engellemiş olup, daha güzel ve pürüzsüz simaya sahip olunabilir

Dudak Üstü Kırışıklıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni