Alın Kırışıklığı İçin Bakım Önerileri
15 Mayıs 2024

Alın Kırışıklığı İçin Bakım Önerileri

Alın kırışıklığı, zamana karşı koyamadığımızın bir göstergesidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte herkes alın kırışıklığı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Ancak bu sorunla karşılaşmayı alacağınız önlemlerle geciktirme şansınız da var. Kullanabileceğiniz çeşitli kırışık önleyici kremler, botoks gibi uygulamalar, alınacak tedbirler size alın kırışıklığı bakımından destek olacaktır. Genç görünen, dinamik bir his veren yüz görünümü için alın önemli bir bölgedir. Yaşam düzeninizde yapacağınız değişimler, fedakârlıklar kırışıklıkların geciktirilmesinde size yardımcı olacaktır.

Alın kırışıklığına karşı neler yapılabilir?

Cildin kullanımı: Cildinizi ne kadar fazla kullanırsanız, mimiklerinizle alın derisinde katlama, kıvrılma yapacak hareketler yaparsanız, kalıcı kırıklıkla daha erken dönemde tanışabilirsiniz. Sıkça tekrarlanan ve alın derisini katlayan mimikler alın kırışıklığı sorunuyla erken yaşta tanışmanıza yardımcı olacak. Bu yüzden böyle mimikleri sıkça yapmayı terk etmelisiniz.

Susuz kalmayın: Su vücudumuz için çok önemli bir içecektir. Suyun diğer faydaları yanında cilt içinde mükemmel bir nemlendirici olduğunu unutmamalısınız. Suyu yeteri kadar içmeye özen göstermelisiniz. Cilt temizliğinde suyu mutlaka kullanırız. Ancak bunda aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Cildin yapısındaki yağ metabolizmasını bu şekilde bozabilirsiniz. Yağın ciltten uzaklaştırılması alın kırışıklığı için olumsuz bir etkidir.

Stresten uzak kalın: Stres vücudunuza ruhsal ve fiziksel olarak çeşitli zararlar verir. Bunların arasında kırışıklıkların erken aşamada ortaya çıkmasına etki etmesi de vardır. Bu yüzden stresi yaşamınızdan uzak tutmaya çalışın.

Sigaradan uzak durun: Sigara demek ciltteki kırışıklıkların dostu demektir. Eğer alın kırışıklığı sorunuyla erkenden tanışmak istemiyorsanız, sigara içmeyin. Hem de sağlığınızı korumaya alın.

Güneş ışığından korunun: Güneş ışığı cildi yıpratan bir unsurdur. Bu yüzden cilt uzmanları güneşe çıkarken koruyucu kremlerin kullanılmasını tavsiye ederler. Güneş ışığından belli oranda faydalanmanız daha sağlıklıdır. Ama bu süre 15-20 dakikayı geçmemelidir. Günümüzde cilt kanserinin bile en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Cilt rengi açık olanlar bu konuda daha şanssızdır. Güneşten daha etkilenirler. Gözlerini kısarak bakar ve doğal olarak alın derisinde daha fazla kıvrılma meydana gelir. Bunlar sıkça tekrarlandığında, alın kırışıklığı belirgin hale gelir.

Alın kırışıklığı için bakım önerileri

Alın kırışıklığı özellikle kadınlar için problem olur. Erkekler bunu genellikle olgunluk belirtisi diye kabul ederler. Kadınlar güzelliklerine gelen bir darbe olarak görürler. Bu kırışıklıklara engel olamazsanız da bunları geciktirmeyi denemelisiniz. Sizlere faydalı olabilecek bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

C vitamini: Besinlerin bazılarında bolca bulunan C vitamini özellikle güneş ışığının zararlı etkilerini azaltır. İçeriğinde C vitamini olan meyvelerde aynı zamanda ölü hücrelerin atılmasını sağlayan Alfa Hidroxy asitlerde vardır. Bu nedenle cildinize doğal peeling yapmış olursunuz.

Yüz egzersizi yapın: bu egzersizler yüzünüzdeki kasları ve cildi çalıştırır. Bu sayede alın bölgesine gelen kan miktarında artma olur. Cilt bakımı için gerekli olan oksijen ve besinde böylece sağlanır. Cildiniz sıkılaşmaya başlar ve alın kırışıklığı geciktirilmiş olur. Yüz egzersizini yapmak için zorlanmazsınız. Başınız dik halde kollarınızı omuz hizasında kaldırın. Elinizi başın üzerine koyun, baş parmağınız başın üzerinde, diğerleri de alın ve saçın birleşimde olsun. Belirli sayıda sık bırak yaparak cildinize baskı uygulayarak serbest bırakın. Bunu tekrarlayarak her gün yapmalısınız.

Nemlendirici kullanın: Cildin her zaman nemli olmalıdır. Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanarak kırışıklıkları erteleyin. Bunları tercih ederken bir cilt uzmanına da danışabilirsiniz.

Balık ve kakao tüketin: Belirli oranda kakao cildinize bakım yapar ve yumuşaklık sağlar. Balık tüketimi de güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltır. Özellikle balık yağı alın kırışıklığı için önemli bir koruyucudur.

Sırt üstü uyuyun: Uyurken pozisyonunuz bile alın kırışıklığına yol açabilir. Siz fark etmeden saatlerce cildiniz katlı vaziyette durursa, bu sürekli tekrarlanırsa istemeseniz bile erken zamanda alın kırışıklığı oluşabilir. Bu yüzden sırt üstü yatmak iyi bir çare olabilir.

Alın Kırışıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni