Kırışıklık Oluşmasının Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Kırışıklık Oluşmasının Nedenleri?

Kırışıklık, İnsanların yüzlerinde, ellerinde, ağız ve dudak çevresinde hatta vücudun hemen hemen her yerinde yaş ve yaşanan olaylar sonucunda kırışıklık meydana gelmektedir. Bu kırışıklıklar hem psikolojik olarak hem de fiziksel görünüş açısından oldukça rahatsız edicidir. Kişi yaşlandığını düşünerek strese girer. Hayatının kötü ve mutsuz olmasına sebep olur. Artık erken yaşlarda bile görülmeye başlanan bu kırışıklıklar zamanla daha da artarak ilerler. Bunu önlemenin kısa çözüm yolları olsa da kırışıklıklar meydana gelmeden önce kişi kendine bakmalıdır. Zevk aldığı hobilerini yapmaya çalışmalı ve hayatında mutlu olduğu şeylerle uğraşmalıdır.

Ciltte kırışıklık oluşmasının çeşitli nedenleri vardır. Bu kırışıklıklar bazen üzüntü ve stres sonucunda oluşabildiği gibi sürekli yüze sürülen fondöten gibi makyaj malzemeleri yüzünden de meydana gelmektedir. Özellikle ciltte meydana gelen kırışıklıklar yaşam şartlarının zorlaşması sonucunda da giderek artmaktadır. Çünkü koşuşturmalı ve stresli bir hayatı olan kişinin cildinde meydana gelen her bir kırışıklık hayatın kişinin üzerinde yapmış olduğu kırışıklarının birer yanıttır. Bu yüzden belki kötü gibi görünen bu çizgiler aslında çok önemli şeylerin temsilcisidir.

Kırışıklık neden olur?

Cildinizde oluşan kırışıklıkların çeşitli nedenleri vardır. Her kişide farklı farklı nedenler sonucunda oluşan bu kırışıklıkların nedenlerini inceleyelim. Vücutta, ciltte, ellerde ve göz altı çevresinde meydana gelen kırışıklıkların nedenleri:
 • Geçen seneler kişinin yaşlanmasına ve cildinde kırışıklık oluşmasına neden olur.
 • Çok zor şartlar altında para kazanmak
 • Aşırı derecede makyaj malzemeleri kullanmak
 • Stres, üzüntü, sinir
 • Kötü hikayeler ve anıların kişide bırakmış olduğu izler
 • Aşırı derecede yapılan jest ve mimikler, sürekli kaşlarını çatma ve o şekilde kalma
 • Düzensiz uyku
 • Aşırı derecede ve sıcakta güneş altında kalma
 • Bulunulan ortam ve kötü hava şartları
 • Atmosferde bulunan hava gazları ve arabalardan çıkan egzoz gazları
 • Düzensiz beslenme
 • Vitamin eksikliği
 • Alkol, sigara ve kafein içeren yiyecekler ve içecekler
 • Egzersiz ve spor yapmama
Yukarıda saymış olduğum maddeleri daha da zenginleştirebiliriz. Çok fazla kırışıklık oluşmasının bir diğer nedeni de az su içmektir. Su sadece vücut için değil cildiniz için de çok faydalıdır. Cildin temizlenmesini ve kırışıklıarın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt için su gözeneklerin açılmasını, rahatsız edici sivilce, akne ve siyah noktaların azalmasını hatts kaybolmasına yardımcı olur. Daha birçok faydasını sayabileceğimiz suyun günde en az bir buçuk iki litre içilmesi gerekir. Bunun yanında su kuru ciltler için de doldukça faydalıdır.

Karışıklıklara karşı yapılması gerekenler

İlk olarak kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Demir yönünden, A, B, C, Kvitamini yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Özellikle kuş üzümü, fındık, fıstık, greyfurt, limon, portakal, deniz ve deniz ürünleri, et, tavuk, süt, ıspanak, lahana, yumurta, ciğer, buğday vb. Daha birçok örnek verebileceğimiz sebze ve meyve tüketiminin yapılması gerekir. Hem vücut sağlığı için hem de kişide meydana gelen ya da gelebilecek kırışıklıklar için önceden yapılması veya kırışıklık başlangıcı olan kişiler için de düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Bunun yanında özelikle yaz aylarında ve sıcak havalarda deniz kenarlarında olan kişilerin daha dikkatli olması gerekir. Çünkü aşırı derecede güneş ışığına maruz kalma kırışıklık oluşumunu tetikler. Eğer kişide kırışıklık var ise de o zamanda kırışıklıkların artmasına neden olur. Bu yüzden güneş altında kalmamaya özen gösterin gerekir ise güneş kremi kullanın.

En önemli ve son önerim ise gülümseyin. Çünkü gülümsemek her işin başıdır. Hem cildinizdeki kırışıklıklara hem de kişinin hayatında çok sevilen birisi olmasına yardımcı olur. Hayatını daha keyifli, daha zevkli ve mutlu geçiren bir kişinin kırışıklıkları daha az olur. Fakat etrafınıza bir bakın. Gülmeyen, gülümsemeyen, sürekli stresli, üzüntülü, sinirli, asabi ve kendinden bile bıkmış olan kişilerin yüzlerinin daha çatık ve kötü göründüğüne şahit olursunuz. Bu bir gerçektir. Çünkü insanlar kendileri nasıl ise vücudu yüzü de öyledir. Kendi ile barışık olan bir insanın yüzünün hep güldüğünü cildinin ise parlak ve pürüzsüz olduğuna şahit olabilirsiniz. Bu yüzden hayatta hep gülümseyin ve gülümsetmeye çalışın.

Kırışıklık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni